Kibice z wrażeniami wrócili z zawodów w Novym Meście

Odsłony: 1775

Szanowni Państwo, publikujemy dla Państwa relację z wyjazdu na zawody w Novym Meście, Relacja ukazała się na portalu www.tv28.pl, jej autorem jest Pan Rafał Kubowicz. Zapraszamy do czytania.

Blisko 50 - osobowa grupa kibiców z naszego regionu wróciła z zawodów w biegach narciarskich, które w miniony weekend odbywały się w Novym Meście. Mimo, że na starcie zawodów zabrakło najlepszej polskiej biegaczki Justyny Kowalczyk, to wyjazd ten będzie na długo przez kibiców zapamiętany.

 

Zawody w Novym Mescie zostały zaliczone! Podobnie jak dziesiątki innych sportowych imprez, organizowanych przez nas w zimowe miesiące w ostatnich latach. Przeważnie motorem napędowych takich wypraw była nasza znakomita biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. Tym razem było inaczej…  

 

Justyna startowała w zawodach „Ski Classics”, konkretnie maratonie „La Diagonela” w szwajcarskim St. Moritz. Zajęła tam dziewiąte miejsce , ze stratą 7:13,4 s do zwyciężczyni Szwedki Britty Norgren Johansson. Zawody w Novym Mescie to kolejny cykl Pucharu Świata, gdzie stawiła się cała czołówka biegaczy i biegaczek narciarskich.Podróże kształcą. Obserwacja skłania do refleksji. Takiego obiektu jak na czesko-moravskiej Vysoczinie, próżno szukać w naszym kraju. Poza infrastrukturą światowego formatu, trzeba przyznać że w miejskim Ratuszu pracują nietuzinkowi „spece” od promocji i wizerunku. Ilość różnego rodzaju imprez sportowych w roku kalendarzowym jest porażająca. Praktycznie każda sportowa forma ruchu jest tu obecna. Hotele, pensjonaty, prywatne kwatery to wszystko funkcjonuje i żyje „okrąglutki rok”.


Dużo się mówi o turystycznym potencjale naszego limanowskiego powiatu. Na Mogielicy wybudowano niewielką namiastkę tras biegowych. Bez konkretnego zaplecza, bez sztucznego naśnieżania czy oświetlonej pętelki, nigdy nie dogonimy narciarskiego świata. Samorządy zdecydowanie przespały darmową promocje, jaką wykonała dla Beskidu Wyspowego Justyna Kowalczyk. Z całym szacunkiem dla czeskiego ośrodka, nasze położenie i dostępność komunikacyjna bije naszych południowych sąsiadów na głowę.

Jak to jest, że oni mogą, a my stale jesteśmy w „ogonie”? Gdziekolwiek się nie pojedzie, poza granicę naszego kraju, ludzie na turystyce i różnego rodzaju imprezach związanych ze sportami zimowymi „zbijają kokosy”! U nas wszyscy rozkładają ręce, a w innych nacjach mobilizacja i efektywne pozyskiwanie unijnych środków. Straconego czasu nie nadrobimy nigdy, ale czasami warto pojechać w świat, żeby przekonać się że można zrobić coś pozytywnego dla własnego środowiska. Co dedykuję Samorządowcom Powiatu Limanowskiego.                  

Wyniki zawodów w Nowym Mescie na Morave:

10 km stylem dowolnym kobiet – 23.01.16 (sobota)

    Therese Johaug (Norwegia)
    Astrid Jacobsen (Norwegia)
    Jessica Diggins (USA)

15 km stylem dowolnym mężczyzn – 23.01.16 (sobota)

    Maurice Manificat (Francja)
    Martin Sundby (Norwegia)
    Sergiej Ustiugow (Rosja)

4 x 5 km sztafeta kobiet – 24.01.16 (niedziela)

    Norwegia
    USA
    Finlandia

4 x 7,5 km sztafeta mężczyzn – 24.01.16 (niedziela)

    Norwegia I
    Rosja I
    Włochy 

Tekst: Rafał Kubowicz

Źródło: www.tv28.pl

Fot.: Organizatorzy wyjazdu do Nowvego Mesta